Jdi na obsah Jdi na menu
 


Literatura se zdravotnickou tématikou,individuální četba

29. 10. 2008

Literatura se zdravotnickou tématikou,individuální četba

 

. Literatura se zdravotnickou tématikou

Zdravotnická tématika se odráží ve filmech, seriálech, knihách, je populární a žádáná. Píšou bud laici nebo lékaři, kteří chtějí ukázat skutečnost.

SVĚTOVÁ :
Mika Waltari - Fin
Egyptan Sinuhet

Robin Cook
- Američan
Koma - 23 letá medička se dostáne do nemocnice, kde pacienti po běžných zákrocích upadali do komatu. S vyšetřaváním ji pomáhá lékař.
Šok - dvě dívky darují vajička, po delší době se chtějí dozvědět, co se s nimi stalo, dostávají se nelegálním způsobem na kliniku a zjištují, že jedné z nich byl odebrán celý vaječník, že vaječníky byly odebrány spoustě žen, i těm, které náhodou zmizely. Dále že klinika provádí klonování.
Mutace - lékař zmutuje vlastního potomka, který ve 3 letech měl IQ přes 200, najednou tzv zhloupěl a stal se zněj normální chlapec. Jeho bratr a chůva zemřou na vzácný nádor jater, další dvě zmutované děti za záhadných okolností. Matka po několika letech zjištuje, že za vším stal její syn, který zhloupnutí jen předstíral. Otec odpálí bombu a tím zničí laboratoř, zabije sebe i vlastního syna. Po roce matce přinesou ročního klona.

Richard Gordon - veselé příběhy
Doktor v úzkých
Doktor za školou

Artur Hailey
Konečná diagnoza

F. Roe
Doktoři a jejích ženy - 3 muži medici se potkávají po 30 letech, všichní už mají svojí praxi. Otázka etická. Jeden pomáhá s operaci syna druhého, po špatně provedené endoskopii, chlapec začne krvácet. Po provedení operace neexistujicího žaludečního vředu chlapec za 24 hodin umirá. Lékař se snaží skrýt svojí chybu. :atka dítěte ho jde zastřelit, jeho ale raní mrtvice.

Erich Segal
Doktoři - populární román o životě chlapce a holčičky. Škola, medicína, Harvard. Po 40 letech on je psychiatr, ona dětská lékařka, její syn má obrnu. Dávají se dohromady, konec dobrý.

Barbara Woodová
Hippokratová přísaha - egypt, léčebné metody a milostná zápletka.
Plamen duše - děj probíhá ve starověku, léčitelka pomáhá matce s porodem, narodí se dvojčata, matka uteče s chlapcem, holčičku nechá léčitelce, otec před smrti prozradí, že jsou dožského původu. Po 16 letech léčitelka prozradí dívce, že není její matkou, tá se vydává na cestu za svým původem.

Alexandr Solženicyn - Nobelova cena za literaturu.
Rakovina - léčebna rakoviny v postalinském období kolem r. 1956 (sám Solženicyn prodělal léčení z rakoviny roku 1954 v Taškentu). Hlavním hrdinou je člověk nemocný rakovinou, jedná se o vyhnance. Setkáváme se zde nejen s nedostatkem lůžek, ale i s láskou, a objevuje se tu i politika. Děj popisuje nestranná osoba, na pokoji a na chodbách s vyhnancem leží lidé různých povah a názorů.
Psí srdce - psovi je transplantována lidská hypofýza opilce a zhýralce, po operaci z něj opadává srst, začiná sprostě mluvit, chlastát. Na konci se pes stane zase psem.

Christiana Eff
My děti ze stanice zoo

Maxence van der Meersch
Tělo a duše - román o francouzské společnosti před a po 1. světové, rodina Doutrevala.

Erich Maria Remarque
Vítězný oblouk - Ravic, německý emigrant.

ČESKÁ :
Filip Vabroušek - ten kluk + Marcela Pecháčková - novinářka
Útok meningokoka C - autobiografie 15ctiletého studenta Filipa z let 94 - 95. Dostal vysoké horečky, po odvozu do nemocnice upadá do komatu na 14 dní, lékaři bojují o jeho život. Filip potom ppisuje svoje stavy, jsou mu amputovány DK.

Valja Stýblová
- neuroložka, doktorka věd, původem z Číny.
Skalpel, prosím - chlápec má nádor v lebce, lékaři ho odmitají operovat, objevuje se dědeček a prosí o pomoc. Mladý neurochirurg se ho rozhodne operovat. Je ukázán pohled lékaře, ale taky jeho domácí prostředí a problémy.
Mne soudila noc - napsala ve svých 25 letech, zabývá se lékařskou etikou retrospektivně - závěr je na začátku. Jan 25 let, sestra Janka

Karel Čapek
Bílá nemoc - porušení Hippokratovy přísahy, doktor Galen z Antiky Galenos, lékař římských císařů a gladiátorů.

Zdena Frýbová - právnička
Připravte operační sál - román, Barbora Háková je novinářka, která jde do nemocnice, aby na kardiochirurgii sbírala materiál k tvorbě. Pohybuje se po nemocnice, personál ji pomáhá. Jeden lékař, doktor Talich se do ni zamiluje, rozvede se se ženou, jejích manželství nefunguje. Žena je popsána jako domácí putka, slepice, která se ale vzorně stará o rodinu. Personál ho odsuzuje. Děj je propojen s vyšetřováním policie, která hledá vraha ditěte a podezřívá někoho z personalu nebo pacienta. Vrah je nakonec odhalen, je jim udržbář.

Radim Kalfus
Vzpomínky na doktora Alberta Schweitzera - lékař, teolog, budovatel nemocnice v Lambarele, rok 52 Nonelová cena za mír. Kalfus se sním setkal.

Adolf Branald
Vizita - obšírný román, ve kterém je zachycen život v okresní nemocnici.

Jan Cimický
Útěk do klece - děj se odehrává před revoluci. Hlavní postavy jsou Mikeš a Jíříček

Zdroj: http://www.prostenasta.cz/?p=117

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

thank you !!!! :)

(Anne, 14. 4. 2009 19:28)

Moc díky, zachránila jsi mě od pohromy s touto otázkou! :-) ;) Díky